Jak wybrać Fotografa na Ślub i nie oszaleć :)

Witajcie, dziś pierwszy post z cyklu dobre rady Garbowskiej :) Podzielę się z Wami kilkoma mocno subiektywnymi teoriami, może akurat się przydadzą, bo wchodzimy w okres letni, który jest często ostatnim dzwonkiem na zarezerwowanie wymarzonego fotografa na swój ślub na sezon 2015.

0226

Jestem Fotografem Ślubnym od ładnych kilku lat. Jeszcze nie zdążyłam zjeść wszystkich fotograficznych rozumów ale jestem na dobrej drodze :) Niestraszne są mi tematy techniczne. O emocjach, sprzęcie, albumach, reportażach i moich ulubionych Fotografach mogłabym mówić bez końca. Jednak nie oszukujmy się, statystyczna para narzeczeńska szukająca Fotografa na Swój ślub o większości z tych rzeczy nie ma i wcale nie musi mieć pojęcia. Ot po prostu, spotkali się, zakochali, minęło troszkę czasu i postanowili powiedzieć sobie wielkie Tak. I tym oto sposobem stanęli przed jednym z większych życiowych wyzwań, jakim jest zaplanowanie swojego ślubu, gdzie wybór Fotografa jest moim zdaniem swoistą „wisienką na torcie”.

023

A dlaczego jest wisienką ? A no właśnie dlatego, że ta przysłowiowa wisienka, mimo, że nie jest najważniejszym składnikiem tortu, decyduje o tym jak tort wygląda i o tym czy mamy ochotę go schrupać, czy może zostawić, żeby poczekał na niespecjalnie lubianych gości w lodówce :) Już wyjaśniam o co mi chodzi. Nie ukrywajmy, że każdej parze zależy na tym by ich ślub był wyjątkowy i piękny. I niekoniecznie mówię tu o ilości wydanej na ten cel gotówki, bo byłam zarówno na wysoko jak i niskobudżetowych ślubach i z ręką na sercu stwierdzam, że wyjątkowość ceremonii nie zależy tylko od ilości wydanych na nią funduszy. No więc mamy ten wyjątkowy, piękny ślub. Panna młoda wyglądem zapiera dech w piersi, w powietrzu buzują emocje. Pożegnanie z rodzinnym domem, czułe spojrzenia rodziców, zachwyt współmałżonków. Poruszająca ceremonia, łzy spływają po policzku, emocje elektryzują się w powietrzu a to wszystko okraszone pięknymi detalami. Śliczna, jedyna, wybrana sukienka, wokół piękne kwiaty a i nawet muszka Pana młodego dobrana jest pod kolor wiązanki. Na stołach weselnych urocza papeteria, małe podarki przekazywane są gościom w podziękowaniu za przybycie. A potem zabawa do upadłego. Uśmiechy na twarzach, romantyczne zbliżenie małżonków w tanecznym uścisku. To są magiczne momenty. Można je pięknie opisać, jeśli ma się talent do układania słów w poruszające ciągi. Można je pięknie uwiecznić na fotografii jeśli ma się wrażliwe oko, i spust migawki aparatu dobrze zsynchronizowany z tym okiem i z sercem.  Można też nie pokazać nic prócz suchych faktów. Zrobić kilkaset mniej lub bardziej poprawnych kadrów, zgrać na płytę, wziąć pieniądze od klienta i pójść na kolejny ślub. Wybór fotografa Ślubnego jest tak ważny dlatego, że to właśnie on zadecyduje o tym, w jaki sposób zapamiętacie swój ślub i w jaki sposób będziecie mogli pokazać go swoim bliskim. Poza albumem z fotografiami zostaną Wasze wspomnienia, które z czasem zaczną się zacierać, zostanie sukienka lub welon skrzętnie zapakowana w bibułę i… tyle. To wszystko na co wydaliście mniejsze lub większe pieniążki, wszystkie emocje i łzy mają jedną tylko szansę oprzeć się upływowi czasu. Mogą być w wyjątkowy sposób zapamiętane na papierze fotograficznym. Także chciałam podać kilka punktów na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa. Nieważne jak i gdzie go szukacie. Czy z polecenia przyjaciół, czy używając do tego celu internet, czy odwiedzając lokalne studia fotograficzne.

0821

1. Portfolio !!!
Najważniejsze są zdjęcia. Mają Wam się podobać, mają Was zachwycić, zapaść w pamięć i sprawić, że oglądając nawet nieswoje zdjęcia zostajecie przeniesieni do świata emocji, kolorów i historii, które opowiadają. Co ważne, dobry fotograf powinien pokazać Wam nie tylko swoje najlepsze ujęcia, jakie trafiły do jego portfolio. Powinien przedstawić kilka historii ślubnych, czyli pełnych reportaży, które wcześniej wykonał dla innych par. Tylko w ten sposób jesteście w stanie stwierdzić czy fotograf trzyma podobny, wysoki poziom, który odpowiada Waszym wymaganiom przez cały czas. Czy radzi sobie dobrze w różnych warunkach oświetleniowych – zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym.  Czy emocje, jakie zatrzymuje Was przekonywują, czy nie zapomina o fotografowaniu detali, miejsc. Bo na dobry reportaż składa się zarówno ogół jak i szczegół.

2. Osobowość
Ha. Na to uwagę zwraca niewiele osób. A jest to moim zdaniem jeden z ważniejszych elementów, który składa się na miłą współpracę i dobre zdjęcia. A dlaczego ? A no dlatego, że w dniu ślubu fotograf jest jedną z najbliższych ci osób. Jest blisko podczas przygotowań, już od wczesnych godzin porannych. Przenika do twojego prywatnego świata rodziny, jest świadkiem twoich łez, czasem zdenerwowania. Warto poznać fotografa osobiście przed podpisaniem umowy, a jeśli się nie da przynajmniej porozmawiać przez telefon. Każdy z nas jest inny, każdy też dobrze czuje się w towarzystwie innych osób dlatego nie będę pisać, jaki fotograf będzie najlepszy dla ciebie. Wiem jednak, że dobre ciepłe relacje z klientem, poparte obopólnym zaufaniem widać na zdjęciach, bo ludzie bardziej się otwierają, wyluzowują a i cała współpraca układa się pomyślnie.

3. Rzetelność
To jeden z czynników, który może sprawić, że poczujecie się obsłużeni jak książęta lub zamienią Waszą współpracę w koszmar wspominany jeszcze długo po ślubie. Już w chwili zapytania o ofertę można stwierdzić czy fotograf jest rzetelny czy będą z nim problemy :) Po pierwsze zwróćcie uwagę na ofertę. W jakiej formie ją otrzymujecie, czy jest wyczerpująca. Czy fotograf szybko i dobrze komunikuje i odpowiada na Wasze pytania. Jako klienci nieznający branży macie prawo o wielu rzeczach nie wiedzieć. Dlatego właśnie Fotograf powinien wyczerpująco poinformować Was o swojej ofercie, a w późniejszej fazie przy podpisywaniu UMOWY (bez umowy ani rusz) wypisać wszystko czarno na białym. Jeśli fotograf zbywa Twoje pytania, unika odpowiedzi a umowa jest mało konkretna i nic z niej nie wynika to bierz nogi za pas i uciekaj :) 163 4. Produkt
Tu będzie bardzo subiektywnie, no ale w końcu to moje porady, więc chyba mogę sobie na to pozwolić 😉 U mnie każdy klient wychodzi z albumem lub albumami. Nie mam oferty, w której można zamówić same zdjęcia, nie daj Boże tylko na płycie. U różnych fotografów spotkacie się z różnymi opcjami. Nie będę się rozpisywać co jest lepsze bo „dobre” to pojęcie względne i każdego oznacza ono coś innego. Jednak nie da się zaprzeczyć, że produkt końcowy to ważna sprawa. Korzystając z usług fotografa korzystamy i płacimy za jego umiejętności, za czas, za talent, za sprzęt ale to wszystko tak na prawdę ma swoje wymierne znaczenie dopiero w produkcie, jaki otrzymujemy. Czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że ktoś woli reportaż bez albumów bo album zrobi sobie sam. A z doświadczenia wiem(z małymi wyjątkami), że ten album, który mieliśmy zrobić sami jest niezrobiony przez kolejne 15 lat. Znam pary, które przez kilka lat po ślubie nadal nie wywołały ani jednego zdjęcia z płyty, jaką dostali od fotografa. A ja zawsze pytam – a co jeśli komputer nawali i pochłonie zdjęcia zgrane na dysk? A co jeśli nasze dziecko dorwie płytę DVD i zrobi sobie z niej zabawę w stację kosmiczną, która skończy w formie nie do odtworzenia?  Dobrze zaprojektowany i wykonany album sprawia, że reportaż zaczyna żyć. Daje ci możliwość zatopienia się w piękne chwile wspomnień, kiedy siedząc wygodnie na sofie, wraz z mijającymi latami wracasz do tych pięknych wspomnień. Że już nie wspomnę, jak cudownym przeżyciem jest dostanie pięknie zapakowanej paczki, w której są Wasze albumy, płyty, wydruki, wszystko owinięte elegancką bibułką, z jakąś słodką niespodzianką i podziękowaniami od fotografa w środku. 5 5. Cena
I oto dochodzimy do meritum. Myślę, że wybierając fotografa większość z nas kieruje się a) tym czy zdjęcia nam się podobają i b) ceną. I nie ma w tym nic dziwnego. Planując jakiekolwiek wydatki w życiu zazwyczaj ustalamy budżet a potem staramy się w ramach tego budżetu wybrać najlepszą opcję. Rynek fotografii jest o tyle trudny do ogarnięcia, że przedział cenowy ofert jak i jakości usług jest oszałamiający. Myślę, że budowlańcy mają w tym temacie lepiej – wszyscy są drodzy ale tylko nieliczni są dobrzy :) Jeśli chodzi o ceny mam kilka dobrych rad, ale jedna jest najważniejsza – jeśli musicie uszczuplić budżet ślubny nie stawiajcie na pierwszej pozycji na liście do obcięcia środków wydatków na fotografa. Jak wyżej pisałam to właśnie fotograf zadecyduje o tym, jak zapamiętacie swój ślub. Można wydać duże pieniądze na suknię, kwiaty, buty i dodatki po czym zaoszczędzić na fotografie i efekt jest bardzo smutny. Dostajemy zdjęcia wątpliwej jakości, na których nie widać ani emocji, ani tych wszystkich detali, na które wydaliśmy ciężko zarobione pieniążki. To na prawdę się nie opłaca.
Ceny usług fotograficznych wahają się od kilkuset do czasem kilkunastu tysięcy złotych za reportaż. Wpływ na cenę mają – to czy fotograf pracuje legalnie, jakość sprzętu na jakim pracuje, doświadczenie i talent, produkt końcowy, jaki otrzymacie, wielkość ośrodka(miasteczko, miasto) z jakiego fotograf pochodzi, no i na końcu sława :) I każdy z tych czynników (no może poza pochodzeniem) ma ogromny wpływ na końcowy efekt. Zamawiając taniego fotografa musicie liczyć się z ryzykiem(choć nie zawsze), że jest to początkujący fotograf, bez doświadczenia, ze słabszym sprzętem, który niekoniecznie poradzi sobie w zmiennych warunkach jakie panują na reportażu. Do tego raczej na 99% nie dostaniecie rachunku za jego usługi a co za tym idzie nie macie możliwości reklamacji w razie gdyby ten niefajny scenariusz się zrealizował.  Niby zaoszczędziliście troszkę pieniążków, ale czy było warto ?
W branży Fotograficznej przyjmuje się, że fotograf posiadający działalność gospodarczą, dobry sprzęt i dobre umiejętności to taki za którego trzeba zapłacić w zależności od miasta (wiadomo Warszawa rządzi się innymi prawami niż Wisła 😉 ) od 2,500 zł wzwyż. Średnie ceny topowych fotografów ślubnych ze znanymi nazwiskami zaczynają się od około 5,000 zł. Także jeśli chodzi o cenę można postawić na topowego fotografa, którego nazwisko gwarantuje jakość, ale na to trzeba, nie ukrywajmy, mieć środki a jeśli się takowe ma to na pewno nie żałuje się wyboru :)  Można też wybrać z ogromnej wprost puli fotografów w przedziel cenowym 2,500- 5,000 zł, którzy zagwarantują nam na pewno cudowne zdjęcia i świetne produkty i to każdemu polecam. Można też nieco przyoszczędzić ale kochani, robicie to na własną odpowiedzialność :)

 

Na tych rozważaniach skończę ten długaśny post. Mam nadzieję, że jeśli akurat to czytasz a jesteś w trakcie lub planujesz niedługo szukać fotografa na swój ślub to pokazałam kwestię poszukiwań fotografa z nieco innej strony. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to czujcie się wolni by je zadać w komentarzu lub na priv i wszystkim życzę znalezienia wymarzonego fotografa, który stworzy Wam wyjątkową pamiątkę na lata !

3 Comments

  1. by Zuzaaa on 27 lutego 2017  04:26 Odpowiedz

    Cos w tym jest, ze poza ladnymi zdjeciami fotograf musi byc po prostu fajna osoba. Slyszlam juz wiele opowiesci na temat tego, ze fotograf w sumie zrobil dobre zdjecia, ale wspolpraca z nim byla ciezka i niemila. A po co sobie dodawac stresow jak mozna wybrac kogos sympatycznego? Ja jak tylko zobaczylam portfolio Bartka (Smok Studio) wiedzialam, ze chce zeby robil u mnie zdjecia, a rozmowa z nim tylko mnie w tym utwierdzila :) Tak sympatyczna osobe az milo miec jako fotografa :) No, a zdjecia oczywiscie sa super

  2. by Anna on 7 sierpnia 2017  15:57 Odpowiedz

    Moja siostra i teraz ja, świeżo jesteśmy po ślubie i wybierałyśmy tylko jego, nie lubię reklamy ale to wspaniały człowiek - Daniel Tarka, cudownie ukazał to co się wydarzyło na naszym ślubie.

  3. by Atelier on 13 stycznia 2018  23:54 Odpowiedz

    Najbardziej bezpieczne są wybory z polecenia ;) Można sobie dużo stresu oszczędzić.

Leave a reply

Your email address will not be published.